Hodula Sitting Volcano

Nastal nový rok a tak bylo více než záhodno si nadělit novou dýmku. Nejedná se o žádný vrchol elegance, vybral jsem si tentokrát menší, podsaditější a poměrně masivní kousek. Pochází z dílny opavského dýmkového mistra Pavla Hoduly.

Jde zatím o první dýmku od toho výrobce a celkem třináctou v mé aktivní sbírce. Dalších deset pak tvoří dýmky v záloze či ryze výstavní antique exponáty (například corn cob z třicátých let). Hodulka je perfektně řemeslně zpracovaná a má dokonalé vrtání. Na fóru dýmka.net jsem se dočetl, že Hodula ve své dílně nepoužívá jiných nástrojů, než vrtačky a leštícího kotouče a že vše tvoří ručně. Obdivuhodné, pan Hodula je prostě mistr na slovo vzatý.d10_

Sám vlastním dýmky všemožných tvarů, ale poslední dobou jsem zaměřen především na kratší samovolně stojící dýmky, pokery a jejich variace. Tento shape, který jsem identifikoval co by Sitting Volcano, mi tedy vyhovuje nadmíru. Dýmka má hladký povrch, kresba briaru je průměrná (Hodula údajně prodává své lepší dýmky výlučně do zahraničí prostřednicvím webu svého přítele Jana Zemana), ale celkový koncept dýmky se mi více než zamlouvá. Světlé moření (nebo možná jen teakový olej?) a finální úprava carnaubským voskem je ideální.

Technické údaje znějí následovně: délka dýmky je pouhých 130 mm, výška 42 mm a 43 mm má na šířku. Hloubka kotle je 27 mm a průměr 20 mm, jedná se tedy o menší až střední kotlík. Ten nebyl z výroby vymazán zakuřovací pastou, a tak bylo třeba dýmku zakouřit vlastními silami. Volcano má vyvrtanou komoru na 9 mm filtr, jíž ale nevyužiji, jelikož se nenechám obírat o chuť tabáku. Náústek je z akrylátu a z jeho kraje pak dýmku zdobí poměrně vkusný prstýnek. Těmto metalickým ozdobám dýmek jsem velmi nakloněn a věřím, že prstýnek dodává dýmkám jistý šmrnc. Řečený kousek vřesovce je zatím jednou z nejlevnějších dýmek, jež má sbírka čítá. Leč již teď, po týdnu vlastnictví není pochyb o tom, že si ji i přesto zamiluji. Jediným mínusem je snad až příliš silný skus náústku, což je ale pouze věcí zvyku.

Nutno ještě dodat, že pan Hodula poslal dýmku dobírkou na vlastní náklady a přidal k ní zcela zdarma drátěný stojánek s dřevěnou podstavou, dřevěné dusátko a bílý látkový pytlík, za což mu patří vřelý dík!

d10_1

Dýmka je v reálu o poznání tmavší, než ukazuje Hodulova fotografie (časem ji sám přefotím).

Z nové Hodulky zatím pokuřuji po večerech tabák Nightcap od firmy Dunhill, který mi ale příliš nesedí. V mé šarži je totiž velmi zřetelnou složkou Perique, který v takovéto míře prostě nesnesu. Značně dráždí mé sliznice a chce se mi po něm kýchat. Obdobné pocity ve mě vyvolával už Louisiana Flake od Samuela Gawitha, který jsem jako jediný tabák nedokázal dokouřit. Na vině byl právě dominantní Perique. Po dokouření plechovky Nightcapu mu pravděpodobně přisoudím můj oblíbený Artisan’s Blend od Ashtonu, který má, jak napovídá tobaccoreviews.com, obdobné složení (tj. Latakia, Oriental Turkish, Perique, Virginia). U Artisana je ale Perique jaksi více upozaděn a kupodivu mi nevadí.

Napsat komentář