Hošek Big oak pipe

Spíše ze zvědavosti jsem na Aukru zakoupil novou dýmku z dílny pana Hoška – BOP (Big Oak Pipes). Stanislav Hošek vyrábí dýmky ze všech možných u nás dostupných materiálů, povětšinou z dubu, ale třeba i z divoké třešně. Zdobí je prstýnky z duralu, mědi a jeleního paroží. Všechny jsou rustikované a zdají se být všeobecně řemeslně velmi uměle zpracované.

4997231216

Mnou vydražená dýmka je z tvrdého dubového dřeva, vyšla mě bratru na krásných cca 400 kč i s poštovným. Tedy by mně ani příliš nemrzelo, kdyby s ohledem na použitý materiál pokulhávala po funkční stránce a stala se tak jen pouhou dekorací v mém dýmkovém parku. Je všeobecně známo, že nejvhodnějším materiálem ve výrobě dýmek je vřesovec stromovitý (Erica arborea), popřípadě pak porézní nerost zvaný mořská pěna (Meerschaum) etc. Ukázalo se však, že ani dub není zcela nevhodným materiálem. K napálení prozatím nedošlo a v chuti tabáku nerozeznám rozdíl od briaru. Jsem příjemně překvapen kuřáckými vlastnostmi dubu a musím připustit, že z mého pohledu (alespoň prozatím) v žádném směru nepokulhává za briarem.

Jak název napovídá (Big oak pipes – velké dubové dýmky), rozměry tohoto řemeslného díla jsou opravdu závratné. BOP je dokonce ještě o něco větší než gigantická Peterson Straight grain XL 14, již má sbírka čítá. A ta už se, věřte mi nebo ne, držet v zubech nedá. Hoškův shape, mnou identifikovaný co by bent egg, je však díky většímu zahnutí náústku k mým čelistem o něco milosrdnější. Náústek je vytvarován z italského ebonitu, takže bude nejspíš v budoucnosti vyžadovat péči občasným přeleštěním. Škoda. Osobně více preferuji náústky akrylové. Jednak proto, že tvrdší akrylový náústek nedehonestuji četnými škaredými hryzanci, ale také proto, že nevyžaduje pražádnou údržbu leštěním. Dýmka je dokonale vrtaná. Zdobí jí slušivý měděný prstýnek a měděný bod na středu vrchní části náústku. BOP je rustikován a povrch upraven černým šelakem. Délka dýmky je skorem 160mm, kotel jest šířkou střední (19mm) a má celých 48mm na výšku.

4997231216_1

Dýmka zprvu ochutnala universálního zakuřovadla zvaného Krakonošova směs. Tabáku laciného, obohaceného výtažky z bylin a přírodních látek přidaných do směsi tabáků Virginia a Burley. Za drobný peníz (170kč) vcelku dost muziky. Po dokouření tobolky, jsem dýmce přiřadil nejprodávanější americký tabák, aromatický Captain Black Regular (nebo také Captain Black White), který mi vcelku zachutnal. Jak napovídá tobaccoreviews, ve směsi nalezneme Black Cavendish společně s tabáky Burley a Golden Virginia, díky nimž je Captain Black mírně sladký a skrývá v sobě navíc i jemné tóny vanilky. Jeden z mála vcelku snesitelných aromatických tabáků, jež jsem měl tu čest poznat. Dezertní a ženomilný. Skvělá směs pro občasné zpestření mého stálého tabákového repertoáru, složeného skoro výlučně z přírodních tabáků s mou zamilovanou uzenou latakií.

4997231216_2        4997231216_3        4997231216_4

Co říci závěrem? Snad jen, že vynaložené sumy rozhodně nelituji. Naopak jest s podivem, že o Hoškovy dýmky není větší zájem. Holt našinci zjevně nejsou příliš nakloněni experimentům s materiálem, které se ale mnohdy vyplácí. Všem milovníkům větších dýmek vřele doporučuji vyzkoušet. A pokud se v ústeckém BOP ateliéru někdy zrodí menší dýmka, stanu se opět jejím hrdým dražitelem.

2 thoughts on “Hošek Big oak pipe

Napsat komentář