Falcon, Made in England

V mé sbírce dlouho scházel Falcon. Dýmka s hlavičkou z vřesovce, která se šroubuje na hliníkové tělo zakončené krátkým náústkem.

5192539071

Nutno říci, že Falcon se mi z počátku příliš nelíbil a proto jsem investoval raději do kouřené dýmky za pár korun z Aukra, kde jsem ji vyhlížel již po delší čas. Chtěl jsem okusit pověstných kladných vlastností hliníkového těla dýmky, které chladí průchozí dým výrazněji než briar.

Ojetý Falcon se mi dostal do rukou, řekněme, až v odpadkovém stavu (z části patrno na fotografiích). Skutečný stav byl ale mnohem horší. Dýmku podle všeho po dlouhá léta nikdo nečistil. Což je s podivem, protože Falcon se oproti klasickým dýmkám čistí opravdu neuvěřitelně snadno, stačí jen vytřít kapesníkem nálevku a projet kanálek čističem. Náústek byl tónovaný až do modrozelena a nálevka, kde se v dýmce sráží přebytečná vlhkost, by se snad dala kydat vidlemi. Bylo třeba dýmku zrepasovat – přebousil jsem smirkem náústek, vnitřní i vnější stěny hlavičky. Zakytoval tmelem hluboké praskliny ve spodní části pod vrutem. Z vnějšku jsem pak hlavičku znovu namořil a navoskoval karnaubským voskem. Vyčistil jsem značně zanesené tělo do blýskavého lesku, což v tomto případě vydalo na několikahodinovou práci. Ale kýžený výsledek se při uvedení do kouřitelného stavu dostavil ihned.

j8sxuLP        KxF1gB3        ZZZR0YX

Již při prvním kouření jsem musel připustit, že Falcon své pověsti opravdu dostál. Kouř prostupující hliníkové tělo specální konstrukce ochlazené vlahým jarním počasím se dostane kuřákovi do úst opravdu o něco svěžejší. Dýmku jsem hned z kraje postoupil zatěžkávacímu testu. Nacpal jsem aromatický tabák, jenž zapálený v obyčejné brierce produkuje dým formou horkého luftu. Za to z Falcona je hned o něco kouřitelnější a chutnější. Heuréka!

iyCBV6c

Patentní Falcon sice neni dýmka, se kterou bych se chtěl prezentovat ve společnosti, avšak kuřácké vlastnosti má nesporné. Ale přece jen – brierka je brierka. Nicméně tento Falcon pravděpodobně nebude posledním v mé sbírce. S koupí jsem nadmíru spokojen.

Příběh Falcona
Dýmka Falcon je Americkým vynálezem. Patentoval ho v roce 1936 Kenley Bugg z Fort Wayne, Indiany. Bugg toužil vytvořit dýmku, ze které se bude kouřit chladně a suše. Jeho inženýrské zázemí ho směřovalo k návrhu vývrtkovitého hliníkového systému trobele, který by zkroutil dráhu dýmu a tak ho chladil. Vzniklý kondenzát je přitom zachytáván v nálevce pod výměnnou hlavičkou z vřesovce. Patentovaný Falcon byl poprvé vyroben a uveden na trh v roce 1940, ale pouze v omezeném počtu, protože nedostatek surovin v důsledku války bránil masovému prodeji. V roce 1949, kdy již byly suroviny dostupné, začala opravdová produkce Falconů. Dýmky měly okamžitý úspěch, v Americe se od roku 1954 prodalo na šest milionů kusů. V roce 1963 se výroba Falconů přestěhovala z USA do Velké Británie, kde se většina ze 44 milionů dýmek v oběhu vyrobila a vyrábí se nadále.

Zdroj: www.falconpipes.com

Falcon se vyrábí v osmi stylech hlavičky, šesti povrchových úpravách, 7 druzích troubele a výběru ze třech barev.

Napsat komentář